Jak zlikvidovat auto krok po kroku

Jak zlikvidovat auto krok po kroku

11. 1. 2023

Ekologická likvidace je jednou z možností, jak se zbavit starého auta. Jak taková auto likvidace u nás probíhá a co je potřeba následně řešit?

Jak ekologicky zlikvidovat auto

Legální ekologická likvidace se řídí zákonem č. 185/2001 Sb. o odpadech. Detailněji pak § 37. Sami vůz zlikvidovat nemůžete, tuto činnost mohou provozovat pouze specializované podniky, jako například AGRO Žamberk. Při prodávání náhradních dílů z vozidla si však dejte pozor, mnoho takových společností vyžaduje kompletní vůz. Ke správné ekolikvidaci je zapotřebí aby váš vůz měl motor, dveře, kapotu, kufr, autobaterii, hnací a převodový mechanismus, katalyzátor, nápravy s koly, motor vybavený identifikačním číslem, elektroinstalaci, včetně ovládacích prvků, bezpečnostních prvků a řídící jednotky.

V případě nekompletního auta vám může být doúčtován poplatek. U nás není ekologická likvidace zpoplatněna - ale to pouze v případě, že dovezete kompletní vůz.

Samotný odtah a zlikvidování vozidla financujeme z prodeje druhotných surovin, které získáme prodejem náhradních dílů. Do 25 km je odtah zdarma. Navíc je tento úkon dotován státem, a i vy přispíváte při přepisu staršího vozidla tzv. ekologickou daní. Za vozidlo, které spadá do kategorie Euro 0 (například Škoda 120 nebo Škoda Favorit) zaplatíte 10 000 korun. Euro 1 (například W Golf II nebo Peugeot 205) platí 5 000 korun, Euro 2 (například Fiat Punto nebo Renault Clio) - 3 000 korun, Euro 3 (Škoda Octavia nebo BMW e46) - 0 korun. Tyto částky se postupem let mění. O zaplacení ekodaně se můžete přesvědčit ve velké technickém průkazu.

Kde sešrotovat auto

Své vozidlo můžete v letošním roce nechat sešrotovat u nás a na dalších na celkem 547 autorizovaných autovrakovištích. O dostupných místech se můžete informovat na stránkách Ministerstva Životního prostředí – MA ISOH.

K ekologické likvidaci je potřeba k nám, kromě auta, donést také pár důležitých dokumentů. Mezi tyto dokumenty patří plná moc (v případě, že jste pouze provozovatelem vozidla), čestné prohlášení, rozhodnutí o dědictví (v případě likvidace vraku zemřelé osoby), velký technický průkaz (pokud jej máte), občanský průkaz a v případě OSVČ osob i živnostenský list.

Vydáme vám potvrzení o ekologické likvidaci a vy se spolu s osvědčením o registraci vozidla a registrační značkou, vydáte na úřad, kde požádáte o vyřazení z registru vozidel. Po vyplnění formuláře o vyřazení vozidla, dostanete zápis do velkého technického průkazu o zániku vozidla. Se „znehodnoceným“ technickým průkazem se zastavíte do své pojišťovny, která vám zruší sjednanou pojistku a vrátí část peněz.

Věděli jste, že?

Na oborově zaměřeném katalogu firem Portálu řidiče máme profesionální vizitku. Portál řidiče patří mezi přední motoristické magazíny, který propojuje všechny oblasti související s motorismem s reálnými uživateli. Zaujmout by Vás mohla inzerce aut online, ve které můžete poptat například ojeté vozy Hyundai.

Chtěli byste zlikvidovat své staré auto? Napište nám pomocí formuláře níže